Začněme hned!

08.01.2019

Dnes po ránu na mě na FB vyskočila fotka stromu, tisovce, který má nejširší kmen na světě, 42 m po obvodu, roste v Mexiku a je mu asi 2.000 až 3.000 let. Nebo-li, je tu déle, než počítáme letopočet.

Nepřijde vám směšné, že řešíme, co nám přinesl rok 2018 a co nám přinese rok 2019, proti stáří tohohle stromu? On tady roste už více jak 2.000 let a neřeší, co bylo nebo bude. Bohužel vlivem motorového provozu v jeho okolí, pomalu umírá. Roste přes dva tisíce let a pár let, tedy jen skoro jedno století, stačilo k tomu, aby začal umírat. Možná bychom se měli zamyslet nad tím, jak málo stačí, aby to, co dokáže existovat 2.000 let, přestalo existovat. Měli bychom se zamyslet nad tím, jak činnost člověka, nejen automobilový provoz, dokáže měnit věci kolem, život kolem nás. Strom, co žije déle, než si vůbec lidská mysl dokáže představit, tak začal díky naší činnosti umírat.

Zkusme se chvíli přestat zabývat jen sami sebou. Zkusme na chvíli neřešit, co nám přinese rok 2019, zda více peněz, dovolenou snů, novou práci, nové auto... Přemýšlejme o tom, co můžeme přinést my! Co můžeme udělat my pro to, aby stromy, které tu rostou tisíce let, tady mohli růst dál. Aby velryby mohly dát žít v mořích a oceánech a ne v plujících skládkách plastových odpadků. Aby ptáci mohli létat tam, kam se jim zlíbí, a nepadali při ohňostrojích z nebe. Aby ryby dál byly rybami a nestávali se z nich hormonální mutanti. Zkusme nejen přemýšlet, ale začít něco dělat. Pokud každý z nás udělá aspoň jednu věc, která přírodě pomůže, pak jsme na správné cestě jak změnit celý svět a zachránit naši planetu a tím i sebe. Jedno indiánské přísloví říká, že ryba si nevypije rybník, ale my si ničíme prostředí, díky kterému žijeme, a tak se tak přestaňme v roce 2019 chovat.

Stačí málo. Třeba jen přestat kupovat výrobky v plastových obalech, nebo jednorázových obalech. Kupujme věci v obalech, které lze vrátit, znova použít, zužitkovat. Nebo nakupujme bezobalově. Pro maso si místo do supermarketu zajděme do řeznictví. Nekupujme vodu v plastových lahvích, ale natočme si ji z kohoutku. Choďme na pivo do restaurací a hospod a neplňme kontejnery plastovými lahvemi a plechovkami. Nechme auto doma a jděme pěšky, pohyb prospěje nejen našemu tělu, ale i mysli.

Stačí, aby každý z nás udělal aspoň jednu věc, a tahle planeta bude mít šanci na záchranu. Ale musíme začít hned.