Ohlédnutí za rokem 2022

30.12.2022

Rok, který právě končí byl pro mne jedním z nejtěžších, ale asi i nejzásadnějších. Přinesl mi hodně změn.

První a asi největší a nejdůležitější mi vtrhla v únoru do života v podobě velkých tmavých očí a bílých chlupů. Očí, které jsou chápající i vyčítající, které mluví ač mlčí. Bílý chlupatý tvor se stal součástí mého života. Je největší láskou mého života, pokud nepočítám rodinu. Je to první pes, který je jen můj. Není ani mých rodičů, ani mých dětí, ani mého manžela. Je můj a já jsem celá jeho, tedy její. Usurpuje si mě tak vehementně, že pokusy nechat ji doma samotnou mě stály tři kabelky, dvoje boty, dvě bundy a několik dalších maličkostí, které normálně s sebou nosím, když jdeme ven. Pokud ji a tyhle "maličkosti" nechám doma, pak se jim pomstí. Shrnuto, nikam sama nechodím, chodí se mnou můj pes. Je z ní kancelářský pes, který se v práci a na seminářích chová přímo vzorně a trpělivě čeká, až zase půjdeme spolu domu. Cestuje se mnou kamkoliv jedu. Výjimečné chvilky, kdy musí zůstat v autě tráví zapínáním radia, troubením na klakson a vyhlížením své paničky. Ač se můj život přítomností mého psa zkomplikoval, tak byl vlastně zachráněn. Je to nejlepší psychoterapeut na světě.

K další změně jsem se odhodlala na jaře. Trochu mě ke změně bydliště a výměně bytu za domek na vesnici přiměl můj pes a moji vnuci. Tahle změna mě stála hodně sil, protože člověk míní, ale pán Bůh mění. Realitní trh se zabrzdil a moje rozhodnutí prodat byt se ke zdárnému konci táhlo až do prosince. Takže změna bydliště mě teprve čeká. Já i můj pes se na ni těšíme. Je to můj návrat ke kořenům, do vsi, sice ne do té, kde jsme vyrůstala, ale blíže k rodině. Budování nového domova nebude zrovna jednoduché a ne lusknutím prstu, ale každé budování je lákavé. Jsem zvědavá, co tahle změna v mém životě bude znamenat.

V tomhle roce jsem se utvrdila v tom, že někdo nade mnou bdí a jsem mu za to moc vděčná. To jsme takhle já a můj pes jeli na chatu. Zastavili jsme se před obchodem, chtěla jsem rychle něco nakoupit. Můj pes jako obyčejně se měl bavit zatím troubením... Ve chvíli, kdy jsem od auta odcházela, ucítila jsme smrad, který napovídal, že motor není úplně v pořádku. Do auta jsem se vrátila a to už šel od kapoty kouř. Vzala jsme psa a věci a rychle ven. Ano, pochopili jste správně, auto mi shořelo. Díky tomu nahoře, prázdné, bez psa a beze mne. Nikomu nepřeji tuto zkušenost. Byla však potřeba. Byla potřeba k tomu, abych si uvědomila, že požár auta může nastat kdykoliv a kdekoliv. Dobré pojištění včetně vysokého limitu plnění, je základ. Tato zkušenost byla potřeba i k tomu, abych si uvědomila, že nic není v životě definitivní.

A když už jsme u toho pojištění. Jedna událost, kterou jsem považovala, za definitivní, mě velmi zasáhla úplně v závěru roku. Odchod ředitele ČPP tam, odkud už není návratu. Tahle ukázka pomíjivosti života, byla jak rána z čistého nebe. Uplynulý rok, přinesl pojistnému trhu takovou změnu, že se z ní těžko bude vzpamatovávat. Ať je vám Jardo země lehká.

A co mi rok 2022 přinesl dobrého? Vlastně také změny. Stálo mě to hodně práce, hodně sil, hodně starostí, ale moje firma získala mezinárodní certifikaci a může nově nabízet manažerská studia s tituly MBA, BBA, DBA a LL.M. Kdysi jsem snila o tom, mít školu pro makléře. Byla to moje vize při zakládání společnosti a teď se začala plnit. Děkuji za tyhle nové kroky a těším se, že se počty studentů budou rozrůstat.

Další změny přišly v druhé společnosti. Poprvé jsem zorganizovala knižní veletrh, sice malý a měl své nedostatky, ale uskutečnil se. A protože se člověk a tedy hlavně já, chybami učí, tak ten v příštím roce bude větší a úspěšnější. Hlavně bude první ročník veletrhu, který si vybuduje tradici.

Při přípravě veletrhu na mě dolehla další nečekaná změna. Ukončení spolupráce s grafičkou. Byla mojí kamarádkou, stála při mém začátku podnikání a celých pět let byla i mou oporou a člověkem, na kterého jsme se mohla spolehnout. Stála za grafickou podobou mých knih, především za podobou mé úplně první knihy, za grafickou podobou celého mého Brandu v obou společnostech. A pak přišel jeden email bez slova vysvětlení. Jsou změny, které nečekáte, ale srovnáte se s nimi. Jsou změny, které se vás osobně dotknou, protože jsou na osobní úrovni. Rozchody emailem nebo smskou považuji za zbabělost. Ale jsem však člověk, co nechá věci i vztahy odejít a nezkoumá proč a kdyby. Někdo s námi jde celou cestu, někdo jen kousek. I ten kousek měl splnit svůj cíl. Nezbylo mi nic jiného než hledat nového grafika. A našla jsem hned dva, tedy dvě. Jedna vtiskla novou grafickou podobu mým novým knížkám, druhá zase mým dalším aktivitám. Tahle změna mě posunula i ke hledání dalších spolupracovníků včetně nových ilustrátorů a autorů. Takže Katko díky, nejen za uplynulých 5 let, ale i za ten nedůstojný email.

A propos moje nové knihy vznikly na lusknutí prstu. Tedy texty k nim. Jedna - leporelo pro malé děti během pár minut, druhá na dvě sezení u počítače. Ilustrace k nim jsou opět kouzelné. Už se těším, až tu druhou budu držet v ruce. Je trochu zvláštní. První nástřel vznikl v covidové době, kdy jsem trpěla uzavřením doma. Kniha se jmenuje O prasátku, co uteklo z chlívku. Útěky na svobodu ať z chlívku nebo nedobrovolného "vězení" jsou opojné. A tohle opojení svobodou jsem vtiskla své nové knížce. Těším se, jak se bude dětem líbit.

Rok 2022 byl tak plný změn, že se mu jen stěží jiné roky vyrovnají. Nepovažuji žádnou změnu za špatnou, těžkou ano, ale ne špatnou. Všechny změny přinesou něco nového, jiného a v tom je jejich kouzlo a DAR. Každá změna je DAR, ač se to v první chvíli nezdá. Můj rok 2022 byl velmi těžký, náročný jak pracovně tak psychicky. Jen díky chlupaté bílé kouli jsem ho přestála.

Závěrem, díky všem andělům, co nade mnou stáli a stojí. Díky všem změnám, že jsem je zvládla. Díky všem darům, které mi změny přinesly. Asi jsem ráda, že už je tenhle rok za mnou, ale předznamenal moje další putování.

Takže znova díky! Za první kroky k budování školy. Za nové texty a nové knížky. Za nové aktivity v podobě veletrhu. Za nové spolupracovníky. Za staronový život na vesnici. Za mého psa! Za mou rodinu! DÍKY.