Meteorologie je jen jedna

01.09.2019

Není nic staršího než včerejší noviny, a nic zbytečnějšího než povolání meteorologa.

Meteorologové zase varovali před bouřkami, ale na Moravě a oni byly na severu Čech, tak zněl titulek novin. Nevím, před čím varovali meteorologové, ale já stála v jedné obci mezi Žatcem a Rakovníkem a čekala jsem, až kroupy s přívalovým deštěm aspoň trochu poleví, abych mohla jet dál, a byla jsem ráda, že vítr nepřevrátil moje autíčko. Vyjela jsem, když bylo vidět aspoň na silnici, po které se valila voda s bahnem z polí. Ještě, že mám vyšší auto, velká kola. To, co mě čekalo u nás ve vsi, tak to ani meteorologové nepředpokládali a ani o tom nepsali žádné noviny, ani internetové. V úterý naši vísku zasáhla bouřka s přívalovým deštěm, díky níž se lámaly stromy a přetekla hráz a obcí se valilo bahno smíchané s kládami. Z potoka, který má sotva metr na šířku, byla řeka bahna šíře 20 metrů. Každá lávka, každý strom se stal překážkou, kde se nahromadily klády a voda se rozlila do větší šíře. Dobře si pamatuji povodně v roce 2002, mám v živé paměti přívalové deště, které způsobily záplavy v roce 2013, a tady stačila jedna bouřka, aby v obci byla Apokalypsa. Mimochodem, právě teď tu zuří další bouřka a místo zurčícího potůčku, v údolí hučí Niagarské vodopády. Ještě, že já bydlím na kopci...

Není to poprvé, co mě napadlo, že meteorologové se zase netrefili, ať to byly dlouhodobé výhledy, nebo jen předpověď na víkend. Pokaždé bylo jinak. Ale upřímně, proč vlastně meteorologové předpovídají počasí? Meteorologie je věda o počasí ne o předpovídání počasí. Proč je sucho, proč vznikají bouřky, jak se pohybují níže a výše nad Evropou, to jsou věci, co by měli meteorologové sledovat a o čem by měli mluvit, ale proč se vlastně snaží předpovědět počasí? Proč se snaží předpovědět něco, co předpovědět vlastně nejde? Je to stejné, jako byste předpovídali, že zítra ve sportce vyhrají tři lidé deset milionů. Možná někdo vyhraje, možná i deset milionů, ale je to stejně nesmyslná předpověď jako předpověď počasí.

Bude teplo, bude pršet, budou bouřky? Určitě. Někde. Kde a kdy? To je otázka. To je ve hvězdách. Naše země je členitá, a stačí pár kilometrů a už je všechno jinak. U nás většinou neprší, ale za kopcem ano. Rozdíl dvou kilometrů a už jiné počasí. Na radaru je vidět mrak, ze kterého prší, a přitom u nás svítí slunce. Při přiblížení satelitního snímku je vidět díra, kde neprší, a to je ta díra v mraku nad naší vsí. V celé republice padají teplotní rekordy a všichni padají vedrem a u nás leje jako z konve a musím zatopit v kamnech. Teď právě z jednoho okna koukám na modrou oblohu a z druhého na hustý déšť, který se v údolí mění v řeku. Na Kvildě a na Jizerce je mínus dvacet a u nás v údolí blízko Prahy, tam kde nejsou hory, také. Počasí je nevyzpytatelné a nepředpověditelné.

Když jsem kdysi kvůli nějaké škodě, většinou kroupami nebo vichřicí, potřebovala potvrzení hydrometeorologického ústavu, tak tam vždy stálo; místně se mohly vyskytovat bouřky s větrem síly vichřice a kroupy. V ten okamžik vás samozřejmě napadne, k čemu je takové potvrzení, když vlastně připouští, že sice bylo hezky, ale někde mohlo být jinak. Meteorologie je určitě hezká věda, ale dočista zbytečná. Nechtěla bych být meteorolog, asi bych nedokázala frustraci z každodenního neúspěchu, zvládnout. Tak teď jim asi křivdím, možná se někdy trefí, možná tak dvakrát do roka, možná i třikrát, ale pořád je to skoro 360 dní, kdy se netrefí.

Za mě, ať si klidně zkoumají počasí, ať si bádají, proč se děje to, co se děje, ale ať už konečně nechají těch předpovědí. Ať už zanechají varování. Počasí si stejně bude dělat, co chce. My to nezměníme a ani se na to nedá připravit, maximálně si lze vzít deštník, který samozřejmě neseme zbytečně a když ho nemáme, promokneme na kost. Nebo se zachumlat do svetrů a kabátů, ve kterých se pak stejně potíme. A varování před přívalovými srážkami a bleskovými povodněmi? Jak na něco takového se člověk může připravit? Milí meteorologové, bádejte si v klidu ústavu a nepředpovídejte. Počasí si stejně bude dělat, co chce. Vaše předpovědi ho nezmění. A ani nedokážou odhadnout. Vždyť je tolik různých vlivů, výbuch sopky, postavení hvězd, požár na Sibiři, magnetismus kopce nad vsí, nadmořská výška, hloubka údolí... A meteorologie je jen jedna.