Loučení s rokem

29.12.2019

Končí první rok fungování mé společnosti, společnosti E.G.I. Education Grow Insurance, s.r.o. Rok 2019 byl prvním rokem, kdy jsme začali nabízet přípravné kurzy na zkoušky odborné způsobilosti, kdy jsme začali počítat účastníky seminářů na stovky, kdy jsme vyzkoušeli první studenty, kdy jsme uspořádali první konferenci.

Co vše mi rok 2019 dal a co vzal? Vzal mi definitivně iluze o tom, že v podnikání stejně jako v životě může člověk dostat něco zadarmo. Utvrdil mě v tom, že jen tvrdá práce, odvaha a odhodlání stále jít dál, je jedinou cestou, jak žít, jak podnikat, jak fungovat. 

Dal mi nové přátele, a dal mi poznání, že ve všem musí být rovnováha. Nejen v životě, ale i ve vztazích a je jedno, jestli jsou to vztahy partnerské osobní nebo partnerské pracovní. Je jedno, jestli se jedná o vztahy mezi přáteli, rodinnými příslušníky, nebo vztahy mezi kolegy a spolupracovníky či jen známými. Dávání i dostávání musí být v rovnováze v jakémkoliv vztahu. V minulém roce jsem si to uvědomila palčivěji než dříve, a tak nějak jsem udělala v mých vztazích pořádek. S některými jsem se rozloučila, některé jsem postavila na jinou úroveň, některé navázala, v některých pokračovala beze změny, protože byly a jsou dobré a v rovnováze. Každý člověk, kterého v životě potkáme je dar, dar přátelství, dar lásky, nebo dar zkušenosti. Za utvrzení se v této vědomosti minulému roku děkuji.

Naučil mě i zase o kousek méně důvěřovat. Beru toto poznání jako dar, ačkoliv pro optimistu a venkoncem pozitivního člověka, je to spíš ztráta iluzí a víry v člověka. Vždy vidím lidi v lepším světle a přistupuji ke každému jako k poctivému člověku, který mluví i jedná stejně. Věkem ani zkušenostmi se můj přistup nezměnil, jen mě méně překvapuje, že tací lidé nejsou. Minulý rok mě opět naučil, že zklamání se v člověku nejen v osobní rovině, ale i v té pracovní či obchodní je každodenním chlebem, jen se z toho již nehroutím a netrápí mě to. Je to jejich "boj" ne můj.

Minulý rok mě naučil i to, že bumerang není jen náčiní, ale že funguje i v životě. Vše, s čím kdo zachází a jak, se mu vrací. Žádná energie vyslaná do vesmíru se neztratí, ale vrátí se a vrátí se dříve nebo později a vrátí se s větší intenzitou, než byla vyslána, a je jedno, zda se jedná o energii lásky, nenávisti, závisti nebo podlosti. Zákon zachování hmoty funguje nejen ve fyzikálních zákonech, ale i v těch vesmírných, lidských i obchodních. Lidé velmi hazardují s tím, co vysílají do svého okolí a potažmo do vesmíru, jak se chovají k ostatním lidem a někdy i k sobě, ke zvířatům, věcem i naší zemi. Vše se vrátí jako bumerang jen s větší intenzitou. 

Minulý rok mi dal spoustu nových podnětů, nových informací, nových cest a nových zkušeností. Dal mi zkušenosti, které už znám, protože jsem opět dělala chyby, které jsem dělala dříve. Dal mi i zkušenosti s novými chybami a přešlapy. Snad se jich napříště již vyvaruji, ale kdo ví... 

Že nic není definitivní, že neexistuje v životě jistota, kromě smrti, mi dal minulý rok pocítit v říjnu, kdy do hudebního nebe odešla ikona českého popu. Pamatuji si na první koncert, kdy jsem Karla viděla poprvé na živo. Byly to Vánoce 1985. A ačkoliv jsem poslouchala jeho písničky od jakživa, tak tehdy na koncertě získal mé srdce. Svou pokorou, profesionalitou, láskou k lidem a publiku. Jeho velikost nebyla jen v úžasném hlase, ale především v jeho člověčenství. Měla jsem ho za jistotu, za něco stabilního, co tu bude navždy. Určitě ano, v jeho písních, ale jediná jistota života je smrt.

Rok 2019 mi dal i mnoho krásných chvil strávených s lidmi, které mám ráda včetně mé rodiny, a té především. Není v životě nic důležitějšího než rodina. Je jako kotva na rozbouřeném moři života. Mít jí je největší dar a já za něj děkuji.

Za vše, co mi minulý rok dal i vzal mu moc děkuji. A těším se na vše, co přijde v roce novém nejen z pohledu mé osoby, ale i na vše, co čeká v druhém roce fungování moji společnost.