Inovace na druhou

24.06.2019

Je po dešti. Všude je mokro, žížaly vystrčily hlavičky a staly se okamžitě oběťmi natěšených kosů, kteří tu vesele vyzpěvují. Člověku nezbývá než jen sedět a pozorovat cvrkot pokud, pokud se nechce vláčet motykou zatěžkanou hromadou mokré hlíny a bořit se v gumákách bahnem.

Takový den má neskutečnou výhodu, po dlouhé době nemůžete nic dělat, ne nemusíte, ale nemůžete, to je víc, a tak si můžete otevřít knihu nebo časopis, jako já. A mě se podařilo otevřít časopis na stránce, která nadpisem Úcta k životu lákala na sérii článků, kde mladé ženy popisují svůj vztah k zemi a ekologii.

Mladé "inovátorky" objevily, jak posunout dnešní spotřební způsob života blíže k ekologii a ochraně prostředí. Proč názvu inovátorky dávám uvozovky? Zkuste si sami odpovědět na konci článku.

První článek je o designérce, která objevila možnost sdílet nenošené oblečení. Máte doma ve skříni hezký kousek, který nechcete vyhodit? Zkuste ho nabídnout a půjčit někomu, komu se hodí. Skvělý nápad, facebook pomůže a je to. A tak jedny šaty navštíví třeba dvacet večírků, ale pokaždé na jiné dámě. Šaty se tak pomalu a jistě obnosí a pak je můžete vyhodit už s klidným srdcem. Aha, to jsem nějak popletla, tohle zrovna asi nebyl záměr mladé designérky. Ta přeci jen chtěla, aby se šaty unosily a aby ženy nemusely kupovat nové, že? Já byla vychovaná v rodině, kde koupí nebo ušitím šatů to nekončilo. Už se mi nehodily? Tak se hodily někomu jinému z rodiny. Už se sem tam páraly? Tak se z nich ušilo něco jiného, třeba zástěra. A tak z něčích kalhot vznikly kalhoty pro děti na písek, z obnošeného trika tričko dětem do školky. Moje dcera takhle zužitkovává rifle i montérky a o tričcích, ze kterých dětem šije pyžama, ani nemluvím. Jen se neprohlásila za inovátorku a ochranitelku země, ale prostě jen používá zdravý rozum.

Druhý článek je o mladé ženě, co začala pěstovat květiny v Čechách a nepropaguje tak květiny dovážené z Holandska. Květiny z českých polí jsou bez chemie a ušetří se nejen na dopravě. Opět skvělý nápad! Jen mi v ten okamžik napadlo, kam zmizely všechny ty skleníky, ve kterých jsme před revolucí pěstovali květiny na český trh? V českých květinářstvích byly české karafiáty i české růže, kopretiny a listopadky. Že by se dovozcům a výrobcům v Holandsku podařilo tenhle náš trh zlikvidovat? Přesně, tak jako i jiné výroby a jiné trhy jiným zemím a jiným výrobcům. Ale zpět k pěstování českých květin; u nás doma byly vždy květiny ve váze, měly jsme kytek plnou zahradu i truhlíky. Také byly bez chemie, sami jsme si je pěstovali. Zahrady, zahrádky a předzahrádky byly plné kytiček, od pivoněk, přes růže, kopretiny až po listopadky. Každý si pěstoval kytičky a plnil jimi nejen vázy doma, ale i na hřbitovech. A chemie na zahrádce? Kde by se vzala? Co je tedy na tom dnes inovativní? Odpovězte si sami.

Třetí článek je o inovátorce, co zavádí látkové pleny. Tak tady se mi chce vážně brečet. Inovátorka? Moje dcery odrostly na látkových plenách, jiné nebyly. Co času jsem strávila jejich vyvářením, sušením, žehlením, o tom se dnešním matkám zhýčkaným vymoženostmi, ani nesní. Co je to za inovaci, že jen odmítneme balit děti do hmoty, která není ekologická, a zase budeme trávit čas s hadrovými plenkami? To je inovace?

Další článek se jmenuje "Vařte doma". Inovace na Oskara! Vařením doma ušetříte za odpady ve formě plastu a papírů z fastfoodů. Tomu říkám důvod. Vařením doma ale šetříte ve všech směrech. Nejdříve vaše peníze, protože jedna večeře pro čtyřčlennou rodinu ve fast foodu vás bude stát minimálně týdenní rozpočet, kdežto za stejnou cenu budete mít doma několik večeří a určitě na nich nebudete šetřit, a to nemluvím o nádobí, které jen umyjete. Pak potažmo ušetříte energii za produkci a výrobu fast foodových potravin, za dopravu takových potravin do restaurací, a to bych mohla pokračovat do nekonečna. Já bych ještě doplnila a pokud si k tomu utrhnete ředkvičku z vaší zahrádky, tak budete mít večeři i několikanásobně zdravější.

Poslední inovátorský článek byl o nadužívání plastů. Když jsem byla holka tak se mléko prodávalo ve skleněných lahvích, stejně jako minerálky a pivo a jedlo se jen z porcelánu a kovovým příborem, nápoje se pili ze skleniček. A tak se ptám, kde je ta inovace?

Tohle všechno, co dámy inovátorky propagují, tady už bylo. Jen jsme zapomněli rozumně uvažovat a začali se chovat hloupě a nešetrně k přírodě. Tedy, jak kdo. Já stále vařím doma, nosím trička a mikiny, co už dcery nechtějí, kytky ve váze jsou z mé zahrádky, pivo kupuji ve skle a pokud používám plasty, jen ty na více použití. A to není nic inovátorského, to jen dělám to, co mi velí rozum, co mě naučily starší generace, co fungovalo za dob našich babiček a bude fungovat vždycky.

A tak si jen říkám, kdo si popletl dojmy s pojmy? Dámy, co propagují ekologický životní styl, nebo novináři? Sami si odpovězte, ale za mě, vynášet normální a přirozené chování, které tu už bylo a je věky osvědčené, za inovátorství, nesvědčí o vysoké inteligenci.